fbpx

Kırmızı Pancarın Faydaları

Mevsiminde Meyve ve Sebze Tüketimi
06/11/2017
Nar ve Mucizevi Faydaları
28/11/2017

Kasım ayı ile birlikte tezgahlarda yerini alan kırmızı pancar, adından da anlaşılacağı gibi kırmızımsı mor bir renktedir.
Pancar hakkında ufak bir özet vermek gerekirse:

  • Pancar bitkisinin köküdür.
  • Kara pancar olarak da adlandırılır.
  • Hafif tatlı bir tada sahiptir.
  • Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişir.

Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan bu bitki A, B, C ve P vitaminlerini içerir. İçeriğinde yüksek oranda demir bulunduğundan kansızlık için birebirdir.

Meyve ve sebzelere renklerini veren klorofiller kırmızı pancarda bol miktarda bulunduğundan, yüksek antioksidan özelliği gösterir. Yüksek antioksidanlar da vücuttaki kanserli hücre oluşumu engellemektedir. Karaciğerin yenilenmesi için yardımcı olan bu mucizevi bitkinin genellikle turşusu tercih edilir. Sebzeler haşlandığında içerdikleri besinler suya geçer. Turşu yapılırken bu su kullanıldığından, turşusu yapılan sebzenin besin değeri, içerdiği mineral ya da vitaminler kaybolmamış olur. Bu anlamda pancarı doğal ve geleneksel usulle hazırlanmış turşu olarak tüketmek sağlıklıdır. Turşusu dışında suyunu da tüketmek faydalıdır. Vücut dayanıklılığını arttırdığından, sporcuların tükettiği besinlerin başında gelir. Siz siz olun hayatınızdan kırmızı pancarı eksik etmeyin!

Sağlıklı günler.